button blue   Czy chcesz wypełnić roczne zeznanie podatkowe, a przy tej okazji pomóc osieroconym dzieciom? 

Ułatwimy Ci zadanie. Pobierz bezpłatny program PIT2014 i sprawdź jakie to proste.     
lub  
button green  
     

 *Jeśli powyższy link nie działa to prosimy o wyłączenie programu antywirusowego i/lub Firewalla lub pobranie skompresowanego pliku ZIP

Przekazując 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, pomożesz osieroconym dzieciom. Zamienisz ich dotychczasowe życie pełne strachu i samotności na dzieciństwo wypełnione miłością oraz troskliwą opieką rodziców SOS. Już od ponad 30 lat opiekujemy się osieroconymi dziećmi w Polsce.

Do przekazania 1% zachęca także mistrz świata w siatkówce – Krzysztof Ignaczak, który zagrał w nowym spocie promującym akcję 1%. Siatkarz spędził na planie filmowym cały dzień i zagrał na zupełnie nowym dla siebie boisku. Na jego głowie był dom i gromadka dzieci.

„Po zaledwie jednym dniu spędzonym z tą wesołą gromadką, jestem pełen podziwu dla Rodziców SOS. Ja sam jestem rodzicem dwójki dzieci, ale to zupełnie inna bajka. W jednym domu w Wiosce SOS mieszka pięcioro czy nawet ośmioro dzieci. To ogromne wyzwanie biorąc pod uwagę fakt, że są to dzieciaki po bardzo trudnych przejściach. Rodzice SOS to prawdziwi bohaterowie, którzy codziennie starają się przywrócić dzieciństwo swoim podopiecznym. Bohaterowie już są, teraz pora na nas. Nie wszyscy nadajemy się do tego by zostać Rodzicami SOS, ale wszyscy możemy pomóc przekazując swój 1 % podatku"
.- powiedział Krzysztof Ignaczak


Środki zebrane w ubiegłym roku pozwoliły nam pokryć koszty utrzymania, edukacji i leczenia naszych podopiecznych. Przyjęliśmy do opieki zastępczej 67 dzieci, a w Programach Umacniania Rodziny wspieraliśmy o 10 rodzin więcej. Nasi podopieczni potrzebują specjalistycznej pomocy po doświadczeniach swojego dzieciństwa i taką pomoc otrzymują. W ubiegłym roku znacznie rozszerzyliśmy wsparcie dla małych dzieci i ofertę programów dla młodzieży.


Wszystkim, którzy przekazali nam 1% w zeszłym roku ogromnie dziękujemy i ponownie prosimy o wsparcie.


Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
KRS 0000 056 901

 

 

Mechanizm 1% w Polsce

 

Mechanizm 1% funkcjonuje w Polsce od 2004 roku. Podatnicy mogą sami zdecydować, na co przeznaczyć 1% podatku wynikającego z zeznania rocznego. Nie oznacza to oczywiście, że mogą zatrzymać tę sumę dla siebie i wydać na przyjemności. Mogą, za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, wspomóc potrzebujących.


 
Bardzo istotna zmiana miała miejsce w 2007 roku. Po pierwsze poszerzono wówczas grupę podatników uprawnionych do przekazywania 1%. Druga zmiana polegała na tym, że podatnik nie musi sam dokonywać wpłaty na rachunek wybranej organizacji. W składanym zeznaniu wskazuje organizację, którą chce wesprzeć, podając tylko jej numer KRS, a 1% podatku przekazuje naczelnik urzędu skarbowego.
 
Zmiana znacząco wpłynęła na popularność samej instytucji. Przed wprowadzeniem tego uproszczenia mechanizm wykorzystywało zaledwie kilka procent podatników .W pierwszym roku po wprowadzeniu ułatwienia pomocy udzieliło już 20%.
Z roku na rok coraz więcej osób przekazuje swój 1% podatku. W 2013 roku już 44% podatników zdecydowało się wspomóc organizacje pożytku publicznego. Łącznie przekazali organizacjom kwotę 480 mln zł. Rośnie również średnia kwota wsparcia na rzecz organizacji. w 2013 średnio 42 zł. Wsparcia udzielono także większej liczbie organizacji, pomoc trafiało do ponad 6 800 OPP.

Kto może przekazać 1%

 

  • rozliczający się według skali podatkowej (PIT-36, PIT-37)
  • opodatkowani według 19% stawki (PIT-36L, PIT-38, PIT-39)
  • ryczałtowcy (PIT-28)
  • Emeryci i renciści również mogą przekazać nam 1% podatku. W tym celu należy samodzielnie rozliczyć się z fiskusem i wypełnić formularz PIT-37 w oparciu o PITy otrzymane z ZUSu.

Jak przekazać 1% podatku

 

Jak przekazać 1% podatku na formularzu PIT drukowanym tradycyjnie?

Aby przekazać Nam 1% podatku wystarczy, że w odpowiednich rubrykach formularza PIT wpiszesz następujące dane:

1) W rubryce Numer KRS wpisz: 0000056901
2) W rubryce Wnioskowana kwota wpisz kwotę stanowiącą 1% podatku.

Jak obliczyć 1% podatku dla PIT-37 - przykład:
Załóżmy, że wyliczony podatek należny (pole 115 w formularzu PIT-37) wynosi 3761 zł. 1% tej sumy po zaokrągleniu w dół do pełnych dziesiątek groszy to: 37,60 zł.
pit37

Podatnicy rozliczający się formularzem PIT-36 wypełniają pole P, dla PIT-28 i PIT-36l - pole O, dla PIT-38 - pole H.

 
Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko jednej organizacji.
 
Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”.
 
Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu będziemy mogli wysłać do podatnika podziękowania oraz informacje o łącznej kwocie otrzymanej z odpisów 1%.

Pytania i Odpowiedzi FAQ

 

 1. W przypadku, którego formularza PIT mogę przekazać 1% podatku?

W 2011 r. 1% podatku mogą przekazać podatnicy wypełniający PITy:
PIT-36

PIT 36-L
PIT -37
PIT- 38
PIT-28

2. Czy mogę przekazać 1% więcej niż jednej organizacji?
1% swojego podatku można przekazać tylko jednej organizacji pożytku publicznego. 
 
3. Czy mogę przekazać 1% konkretnej Wiosce lub rodzinie?
Tak, jest to możliwe należy zamieścić taka informacje w dodatkowej rubryce PITu o nazwie: "Inne informacje w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem". Numery komórek w odpowiednich PITach podajemy poniżej:
poz. 135 - PIT-28
poz. 311 - PIT-36
poz. 107 - PIT-36L
poz. 123 - PIT-37
poz. 59 -  PIT-38

 
4. Przekazałem 1% na OPP starym sposobem (przelew bankowy).  Co powie na to urząd skarbowy?
Niestety urząd skarbowy uzna taki przekaz za darowiznę i nie uzna jej jako przekazanie 1% na organizacje pożytku publicznego. W związku z tym nie dostaniesz zwrotu tej kwoty z urzędu skarbowego.
 
5. Już przekazałem 1% na inną organizację. Chciałbym jednak pomóc. Czy mogę pomóc SOS Wioskom Dziecięcym w inny sposób?
Tak, będziemy i jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą pomoc udzieloną dzieciom. Wpłat można dokonywać na nasze konto.
Numer konta: 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683

 
6. Wolałbym nie przekazywać 1% na organizacje pożytku publicznego, ale chciałbym pomóc w inny sposób. Czy jest to możliwe?
Tak, będziemy i jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą pomoc udzieloną dzieciom. Wpłat można dokonywać na nasze konto. 
Numer konta: 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683

 
7Gdzie mogę znaleźć więcej informacji o stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce?
Na stronie internetowej www.wioskisos.org
 
8. Sposób przekazania 1% jest dla mnie ciągle niejasny. Gdzie mógłbym znaleźć dodatkową odpowiedź?
W takim wypadku prosimy o kontakt:mail:  odpowiemy na wszelkie pytania związane z umieszczeniem informacji w zeznaniu podatkowym na rzecz organizacji pożytku publicznego.  
 
9. Jaki numer KRS ma Stowarzyszenie?
KRS 0000056901
10. Jak brzmi poprawna nazwa organizacji, którą mam wpisać w zeznanie podatkowe?
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
 
11.  Mam program na płytce który wypełnia za mnie dane w PITcie. Jest w nim dodany spis organizacji pożytku publicznego, ale w spisie nie ma Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Dlaczego?
Nazwa Stowarzyszenia w spisie dokładnie brzmi Stowarzyszenie "SOS Wioski Dziecięce" dlatego wyszukiwarka na płytce nie może nas znaleźć gdy wpisuje się nazwę bez cudzysłowa. Proszę o wpisanie SOS Wioski Dziecięce - wtedy wyszukiwarka nas wyszuka.
 
 12.  Co mam zrobić jeżeli pytanie, które chce zadać nie znajduje się na tej liście?
W takim wypadku prosimy o kontakt:mail:   tel.(22) 622-16-72

 

 
 
 
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Korzystanie z naszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, pliki te są wykorzystywane przez programy do analizy odwiedzin oraz kontroli sesji uzytkownika strony.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.